Category: Yacht Results

WHSC Keelboat Regatta and Club Championship Winners’ Gallery

 

Congratulations to all sailors who participated in the 2021 Open Keelboat Regatta and Cruiser Club Championships.

If you’re reading this in email, click ‘Read More’ to see a gallery of the winners.

Full Sailwave results here:

https://www.sailwave.com/results/WHSC/WHSC%20Keelboat%20Regatta%20&%20Club%20Championships%202021.htm

Filed under: 1720, Cruisers, Events, News, Racing, Yacht Results

In pictures: 2021 WHSC Club Championships and Open Keelboat Regatta

 

The annual Club Cruiser Championships and Open Keelboat Regatta took place this weekend at WHSC. We were delighted to welcome so many visitors from other clubs who travelled to participate in the event. A total of seventeen boats, including seven 1720s, took to the water for a great two days’ racing in near-ideal conditions.

The coastal race on Sunday made for a spectacular sight for those on land.

Commodore Roy Power paid tribute to Cruiser Captain Julian Hughes for organising the Championships and everyone who helped to make it happen, including Dave Marsden and Paddy Power for stepping in as officers on duty; Mark Kettle for managing the results; David Kenealy for photography; Maria Kelly for helping with prizes and making sure everyone got fed, and everyone who helped on rescue and other duties.

He also wanted to thank everyone who helped with other events on a busy weekend for the club, including Maria Walsh and Trish Power, who helped raised a record sum for the RNLI, and dinghy captain Conor Cronin, who ran the more popular than ever fun family Dale Morris and Harris Trophy events, and to all members who showed up, baked cakes, helped out and enjoyed the fun.

And, of course, all the sailors who participated, especially the 1720s who travelled for the event. We hope to see the 1720 sailors back at the club in September.

Congratulations to all the winners and their crews.

IRC Overall Fleet:

1 – Rob McConnell (Fool’s Gold)

2 – Tom Murphy (Glance)

3 – John & Suzie Murphy (Outrajeous)

1720 Fleet Winners:

1 – Rob McConnell (Fool’s Gold)

2 – Julian Hughes (Root 1)

3 – Ciaran Finnegan (Green Diesel)

Class 1 Fleet Winners:

1 – Tom Murphy (Glance)

2 – John & Suzie Murphy (Outrajeous)

3 – Bob Tait (Nero)

Class 2 Fleet:

1 – Eoin Hegarty (Shockwave)

Filed under: 1720, Cruisers, Events, News, Yacht Results